Nadciśnienie 1, 2, 3 i 4 stopnie

Człowiek żyje dopóki bije jego serce. Serce „pompa" zapewnia krążenie krwi w naczyniach. W związku z tym istnieje coś takiego jak ciśnienie krwi. W skrócie AD. Wszelkie odchylenia od prawidłowego poziomu ciśnienia krwi są śmiertelne.

Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego oraz alergii, posiada metody badania funkcji oddychania zewnętrznego, testy alergiczne z alergenami, autohemoterapię, immunoterapię swoistą i nieswoistą.

Ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego

Na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego lub nadciśnienia tętniczego – wysokiego ciśnienia krwi – składa się wiele czynników. W związku z tym im więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie cierpieć na nadciśnienie.

Czynniki ryzyka rozwoju nadciśnienia:

 • predyspozycja dziedziczna. Ryzyko zachorowania jest wyższe u osób z nadciśnieniem tętniczym wśród krewnych pierwszego stopnia: ojca, matki, babci, dziadka, rodzeństwa. Im bardziej bliscy krewni cierpią na wysokie ciśnienie krwi, tym większe ryzyko;
 • wiek powyżej 35 lat;
 • stres (nadciśnienie stresowe) i stres psychiczny. Hormon stresu, adrenalina, zwiększa tętno. Natychmiast zwęża naczynia krwionośne;
 • przyjmowanie niektórych leków, np. doustnych środków antykoncepcyjnych i różnych suplementów diety (nadciśnienie jatrogenne);
 • złe nawyki: palenie lub picie alkoholu. Składniki tytoniu powodują skurcze naczyń krwionośnych - mimowolne skurcze ich ścian. To zwęża przepływ krwi;
 • miażdżyca – zablokowanie naczyń krwionośnych blaszkami. Całkowity cholesterol nie powinien przekraczać 6, 5 mmol/l krwi;
 • niewydolność nerek (nadciśnienie nerkowe);
 • endokrynopatia nadnerczy, tarczycy lub przysadki mózgowej;
 • nadmiar soli w jedzeniu. Sól kuchenna wywołuje skurcz tętnic i zatrzymuje płyn w organizmie;
 • bezczynność. Brakowi aktywności fizycznej towarzyszy powolny metabolizm - metabolizm - i stopniowo osłabia organizm jako całość;
 • nadmierna masa ciała. Każdy dodatkowy kilogram zwiększa ciśnienie krwi o 2 milimetry rtęci - mmHg;
 • nagła zmiana pogody;
 • chroniczny brak snu i inni „prowokatorzy".

Większość czynników ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego jest ze sobą ściśle powiązanych. Dlatego u nałogowych palaczy w większości przypadków rozwijają się blaszki miażdżycowe, a osoby bierne fizycznie i niedożywione szybko przybierają na wadze. Takie połączenie czynników znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia patologicznych nieprawidłowości w sercu.

W zależności od kombinacji i stopnia manifestacji powyższych czynników, a także prawdopodobieństwa powikłań sercowo-naczyniowych w następnej dekadzie, istnieją 4 rodzaje ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego:

 • niskie (ryzyko poniżej 15%);
 • średnia (od 15 do 20%);
 • wysoki (ponad 20%);
 • bardzo wysoki (ponad 30%).

Czynniki ryzyka pojawienia się nadciśnienia tętniczego dzieli się również na 2 typy w zależności od możliwości ich eliminacji: korygowane (korygowane) i nie. Na przykład osoba może rzucić palenie, ale nie jest w stanie zmienić swojego pochodzenia. Wielkość ryzyka sumuje się na podstawie szeregu wskaźników. U pacjenta z nadciśnieniem tętniczym 1. stopnia, który zacznie nadużywać alkoholu, znacznie zwiększy się procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Nadciśnienie jest całkiem uleczalne. Wiele zależy tutaj od terminowego rozpoznania choroby, wytrwałości pacjenta i jego chęci radykalnej zmiany stylu życia.

Nadciśnienie tętnicze I stopnia

nadciśnienie pierwszego stopnia

Nadciśnienie tętnicze może mieć charakter pierwotny, tj. rozwijać się niezależnie i wtórnie - być powikłaniem innej choroby. W tym drugim przypadku leczenie przeprowadza się kompleksowo, gdyż konieczna jest nie tylko normalizacja ciśnienia, ale także wyleczenie współistniejącej przyczyny chorobowej.

Odczyt ciśnienia krwi wynoszący 120 na 80 mm Hg jest uważany za prawidłowy. Jest to, jak mówią, „idealna" wartość dla astronautów. 120 to tak zwane górne ciśnienie krwi lub ciśnienie skurczowe (przy maksymalnym skurczu ścian mięśnia sercowego). A 80 to dolny wskaźnik lub tak zwane ciśnienie rozkurczowe (przy ich maksymalnym rozluźnieniu). Odpowiednio nadciśnienie dzieli się na skurczowe, rozkurczowe i mieszane (skurczowo-rozkurczowe), w zależności od tego, czy górny czy dolny wskaźnik przekracza wartość progową.

Kiedy światło przepływu krwi zwęża się, serce wkłada więcej wysiłku, aby wepchnąć krew do naczyń, zużywa się szybciej i zaczyna pracować z przerwami. Wzrost tętna – tętna – negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Powietrze i składniki odżywcze zawarte we krwi nie mają czasu przedostać się do komórek.

Jak każda choroba, nadciśnienie tętnicze nieleczone postępuje. Pojawienie się pierwszych objawów nadciśnienia poprzedzone jest stanem przednadciśnieniowym – stanem przednadciśnieniowym.

Stopień nasilenia zależy od etapu rozwoju choroby:

 • „miękki" lub lekki;
 • umiarkowane lub graniczne;
 • bardzo ciężki lub izolowany skurcz.

W przeciwnym razie nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia nazywane jest łagodną postacią tej choroby. Górny odczyt ciśnienia krwi waha się od 140 do 159, a dolny 90 – 99 mm Hg. Zaburzenia w funkcjonowaniu serca występują spazmatycznie. Ataki zwykle przechodzą bez konsekwencji. Jest to przedkliniczna postać nadciśnienia. Okresy zaostrzeń występują na przemian z całkowitym ustąpieniem objawów choroby. Podczas remisji ciśnienie krwi pacjenta jest normalne.

Rozpoznanie nadciśnienia jest proste: pomiar ciśnienia krwi za pomocą tonometru. W celu dokładnej diagnozy zabieg przeprowadza się trzy razy dziennie w spokojnym otoczeniu i stanie zrelaksowanym.

Nawet osoby z niskim ryzykiem rozwoju nadciśnienia muszą regularnie kontrolować swoje ciśnienie krwi. Wystarczy jeden potencjalnie niebezpieczny czynnik, aby dokładniej monitorować pracę serca. Osobom, które są w znacznym stopniu predysponowane do chorób serca, zaleca się zakup kardiowizora – urządzenia do wykonywania EKG – elektrokardiogramu – w domu. Każdą chorobę łatwiej jest wyleczyć na wczesnym etapie.

Objawy nadciśnienia pierwszego stopnia

Objawy nadciśnienia pierwszego stopnia obejmują:

 • ból głowy nasilający się podczas ćwiczeń;
 • kłujący lub kłujący ból po lewej stronie klatki piersiowej, promieniujący do łopatki i ramienia;
 • czarne plamy przed oczami.

Nie wolno nam zapominać, że w łagodnych postaciach nadciśnienia wszystkie te objawy pojawiają się sporadycznie. Jeśli po intensywnym wysiłku fizycznym puls przyspiesza lub trudno Ci zasnąć z powodu hałaśliwych sąsiadów, nie wpadaj w panikę i uważaj, że masz nadciśnienie.

W okresach poprawy pacjent czuje się świetnie. Łagodne nadciśnienie ma wszystkie objawy charakterystyczne dla niewydolności serca. Cięższe stopnie choroby różnią się jedynie utrzymywaniem się objawów i występowaniem powikłań.

Powikłania nadciśnienia tętniczego I stopnia

Powikłania obejmują:

 • stwardnienie nerek - stwardnienie nerek;
 • przerost mięśnia sercowego (lewa komora).

Większość uważa, że łagodne nadciśnienie tętnicze można wyleczyć bez konsekwencji. Ale ryzyko powikłań w stopniu 1 jest średnie, tj. około 15%. Wysokie ciśnienie w naczyniach spowodowane zwężeniem ich światła prowadzi do niedostatecznego dopływu krwi do tkanek. Brak tlenu i składników odżywczych prowadzi do śmierci pojedynczych komórek i całych narządów. Martwica rozpoczyna się od miejscowych, ogniskowych zmian. Z biegiem czasu, jeśli nie jest leczony, udar niedokrwienny jest nieunikniony.

Zaburzenia krążenia nieuchronnie prowadzą do zaburzeń metabolicznych. Ma to szkodliwy wpływ na oddychanie i odżywianie komórek dowolnego typu. Zmiany patologiczne są nieuniknione, na przykład stwardnienie rozsiane - zastąpienie tkanką łączną. W przypadku stwardnienia nerek ściany nerki stają się patologicznie gęstsze, a narząd „kurczy się". Pod tym względem funkcja wydalnicza zostaje zakłócona, a mocznik dostaje się do krwioobiegu.

Jeśli naczynia krwionośne są zwężone, serce z wysiłkiem przepycha przez nie krew. Prowadzi to do patologicznego powiększenia mięśnia sercowego. Ten przerost nazywa się prawdziwym lub działającym. Objętość i masa lewej komory zwiększają się w wyniku pogrubienia jej ścian. Ta patologia nazywana jest inaczej kardiomiopatią. Serce dostosowuje swoją strukturę do potrzeb organizmu. Dodatkowa tkanka mięśniowa pozwala mu mocniej ściskać. Wydawałoby się, jak to może być niebezpieczne? „Spuchnięte" serce może uciskać sąsiednie naczynia, a nierówny wzrost mięśni może zamknąć wyjście z lewej komory. Przerost serca czasami prowadzi do nagłej śmierci.

Powikłania nadciśnienia 1. stopnia występują niezwykle rzadko. Aby ich uniknąć, wystarczy zminimalizować ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, czyli tzw. wyeliminować jego przesłanki i przyczyny.

Leczenie nadciśnienia pierwszego stopnia

Najpierw lekarz zaleci pacjentowi zmianę stylu życia. Pacjentowi zaleci się spokojny sen, unikanie stresu, ukierunkowane ćwiczenia relaksacyjne, specjalną dietę, ćwiczenia fizyczne itp. Jeśli te środki nie wystarczą, stosuje się terapię lekową.

Kardiolog przepisuje następujące leki: leki uspokajające i inne leki na nadciśnienie.

Leki dobierane są ściśle indywidualnie, ponieważWielu pacjentów z nadciśnieniem cierpi na choroby współistniejące. Na wybór leków ma wpływ wiek pacjenta i leki, które stosuje.

Jeśli możliwe jest zatrzymanie choroby w początkowej fazie i całkowite jej pozbycie się, nie można zaniedbać zapobiegania w przyszłości. Jej zasada jest prosta – polega na unikaniu wszelkich czynników ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Dzięki zdrowemu trybowi życia możesz zapobiec występowaniu nawet dziedzicznych patologii.

Nadciśnienie 2 stopnie

nadciśnienie drugiego stopnia

Jest to nadciśnienie w umiarkowanej postaci. Górne ciśnienie krwi wynosi 160–179 mm Hg, a dolne ciśnienie krwi wynosi 100–109 mm Hg. Na tym etapie choroby okresy zwiększonego ciśnienia są dłuższe. Ciśnienie krwi rzadko wraca do normy.

W zależności od szybkości przejścia nadciśnienia z jednego etapu do drugiego, wyróżnia się łagodne i złośliwe nadciśnienie tętnicze. W drugim przypadku choroba postępuje tak szybko, że często kończy się śmiercią. Nadciśnienie jest niebezpieczne, ponieważ zwiększenie prędkości przepływu krwi przez naczynia prowadzi do pogrubienia ich ścian i jeszcze większego zwężenia światła.

Objawy nadciśnienia drugiego stopnia

Typowe objawy nadciśnienia tętniczego pojawiają się nawet w łagodnych postaciach choroby.

W drugim etapie dołączają do nich następujące objawy:

 • uczucie pulsowania w głowie;
 • przekrwienie - przepełnienie naczyń krwionośnych, na przykład zaczerwienienie skóry;
 • mikroalbuminuria – obecność albumin w moczu;
 • drętwienie i dreszcze palców;
 • patologie dna oka;
 • kryzysy nadciśnieniowe - nagłe skoki ciśnienia (czasami o 59 jednostek na raz);
 • pojawienie się lub nasilenie objawów uszkodzenia narządu docelowego.

Pojawia się zmęczenie, letarg i obrzęk, ponieważ nerki biorą udział w procesie patologicznym. Atakowi nadciśnienia mogą towarzyszyć wymioty, trudności w oddawaniu moczu i wypróżnień, duszność i łzy. Czasami trwa to kilka godzin. Powikłaniami przełomu nadciśnieniowego są zawał mięśnia sercowego oraz obrzęk płuc lub mózgu.

Formy kryzysu nadciśnieniowego:

 • neurowegetatywny (zwiększona częstość akcji serca, nadmierne pobudzenie, drżenie rąk, niemotywowana panika, suchość w ustach);
 • obrzęk (letarg, obrzęk powiek, zaburzenia świadomości);

Objawy nadciśnienia w stadium 2 są trudniejsze do tolerowania przez pacjentów. Ciągle cierpi na patologiczne objawy wysokiego ciśnienia krwi. Choroba na tym etapie ustępuje niechętnie i często powraca.

Powikłania nadciśnienia 2 stopnie

Powikłania nadciśnienia stopnia 2 obejmują następujące choroby: tętniak aorty - patologiczne wysunięcie jej ściany.

Celować w narządy, tj. narządy wewnętrzne dotknięte nadciśnieniem obejmują:

 • Krwotoki do różnych narządów powstają, gdy ściany naczyń krwionośnych coraz bardziej gęstnieją, tracą elastyczność i stają się łamliwe. Zwiększony przepływ krwi łatwo niszczy takie naczynia. Proces odwrotny zachodzi wraz z rozwojem tętniaków. Tutaj ściany ulegają rozciągnięciu i przerzedzeniu z powodu zwiększonego krążenia krwi. Są tak osłabione, że łatwo je rozerwać.
 • Patologicznie wąskie światło zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy - złogów tłuszczu na ścianach - i zakrzepicy - zablokowania ich przez skrzep krwi. Krwawienie komórek mózgowych prowadzi do głodu tlenu i ich śmierci. Zjawisko to nazywa się encefalopatią. Niedokrwienie to niedobór tlenu w sercu. Angina pectoris to ciągły ból w klatce piersiowej.

W związku z tym rozwijają się procesy patologiczne związane z chorobą podstawową. W związku z tym, jeśli nie rozpoczniesz leczenia w odpowiednim czasie lub nie złamiesz zakazów medycznych, narządów docelowych będzie coraz więcej, a przywrócenie zdrowia stanie się prawie niemożliwe.

Niepełnosprawność nadciśnieniowa II stopnia

niepełnosprawność spowodowana nadciśnieniem

Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym są stale monitorowani w przychodni i poddawani okresowym badaniom. Oprócz codziennych pomiarów ciśnienia krwi regularnie przepisuje się im EKG. W niektórych przypadkach może być wymagane badanie ultrasonograficzne - badanie ultrasonograficzne serca, badania moczu, badania krwi i inne procedury diagnostyczne. Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym i umiarkowaną postacią choroby są mniej produktywni niż osoby zdrowe.

W przypadku trwałego upośledzenia funkcji organizmu spowodowanego nadciśnieniem tętniczym pacjent kierowany jest do gabinetu na badania w celu uzyskania protokołu badania lekarskiego i społecznego. W rzadkich przypadkach pacjenci z nadciśnieniem są badani w domu, w szpitalu lub nawet zaocznie. Czasami opracowywany jest dodatkowy program egzaminacyjny. Dla osób niepełnosprawnych specjaliści Biura Ekspertyz Lekarskich i Społecznych opracowują obowiązkowy indywidualny program rehabilitacji.

Aby określić grupę niepełnosprawności, komisja ekspertów wraz ze stopniem nadciśnienia tętniczego bierze pod uwagę następujące czynniki:

 • informacje z wywiadu lekarskiego dotyczące przełomów nadciśnieniowych;
 • warunki pracy pacjenta.

Do prawidłowego zatrudnienia niezbędna jest procedura tworzenia grupy osób niepełnosprawnych. Inną kwestią jest to, czy łatwo będzie znaleźć pracodawcę, który zgodzi się na pracę „gorszego" pracownika. Jeżeli osoba ubiegająca się o zatrudnienie przedstawi dokumenty potwierdzające swoją niepełnosprawność, wówczas zgodnie z ustawodawstwem federalnym należy zapewnić mu niezbędne warunki pracy.

Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne, ponieważ. . . obniżono dla nich wymiar czasu pracy przy zachowaniu pełnych wynagrodzeń (dla grup 1 i 2). Ponadto częściej niż pozostali pracownicy zmuszeni są do korzystania ze zwolnień lekarskich, a ich urlop roczny został wydłużony. W związku z tym większość osób niepełnosprawnych z grupy 3 ukrywa swoją chorobę, aby uzyskać dobrze płatne miejsce. Naruszenie zaleceń lekarskich dotyczących warunków pracy prowadzi z czasem do pogorszenia się choroby.

Osoby niepełnosprawne z grupy 3 otrzymują świadczenia pieniężne i mogą podejmować działalność zawodową z pewnymi ograniczeniami:

 • silne wibracje i hałas są przeciwwskazane;
 • Bez zgody pracownika nie możesz pracować w godzinach nadliczbowych, w weekendy ani na nocne zmiany;
 • Niedopuszczalny jest ciągły stres fizyczny lub psycho-emocjonalny;
 • zakaz pracy na dużych wysokościach, w gorących sklepach, w pobliżu niebezpiecznych mechanizmów;
 • skrócenie czasu pracy wymagającej dużej koncentracji uwagi;
 • siedmiogodzinny dzień pracy.

Szczególnym przypadkiem jest złośliwe nadciśnienie tętnicze drugiego stopnia. Jej rozwój jest na tyle szybki, a stan pacjenta poważny, że komisja przypisuje mu II stopień niepełnosprawności. To już nie jest grupa robocza. Dla 2 i 3 stopnia niepełnosprawności przeprowadza się corocznie badanie lekarskie i społeczne. Z ponownego egzaminu zwolnione są osoby niepełnosprawne następujących kategorii:

 • mężczyźni powyżej 60. roku życia;
 • kobiety powyżej 55 roku życia;
 • osoby z nieodwracalnymi wadami anatomicznymi.

Przypisanie do grupy osób niepełnosprawnych spowodowane jest koniecznością ochrony socjalnej pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Jego zdolność do angażowania się w działalność zawodową jest ograniczona.

Leczenie nadciśnienia w stadium 2

Na tym etapie choroby nie da się obejść bez leków. Tabletki należy przyjmować regularnie, jeśli to możliwe, o tej samej porze dnia. Pacjent nie powinien sądzić, że aby pozbyć się choroby wystarczy zażywać leki. Jeśli będzie to robił jednocześnie dając się ponieść na przykład tłustym potrawom i alkoholowi, wówczas pozytywny efekt terapii szybko zniknie. Choroba przejdzie do kolejnego etapu, w którym jakiekolwiek leczenie nie będzie już skuteczne.

Nadciśnienie 3 stopnie

nadciśnienie trzeciego stopnia

Dlaczego lekarzy niepokoją odchylenia odczytów ciśnienia krwi od normy, choćby o jedno? Faktem jest, że gdy ciśnienie wzrasta o kilka jednostek, ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych wzrasta o ten sam procent. Na przykład, jeśli dana osoba ma łagodne nadciśnienie i ciśnienie krwi odbiega od normalnego 120 do 80 mm Hg. o 39 jednostek, wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości patologicznych w różnych narządach (39%). Co zatem można powiedzieć o trzecim stopniu choroby, w którym odchylenie wynosi co najmniej 60 jednostek?

Nadciśnienie w stadium 3 jest ciężką, przewlekłą postacią choroby. Ciśnienie krwi wzrasta powyżej 180/110 mm Hg, nigdy nie spada do normalnego poziomu 120/80. Zmiany patologiczne są już nieodwracalne.

Objawy nadciśnienia trzeciego stopnia

Objawy nadciśnienia trzeciego stopnia obejmują:

 • zaburzona koordynacja ruchów;
 • trwałe zaburzenia widzenia;
 • niedowłady i porażenia spowodowane zaburzeniami krążenia mózgowego;
 • długotrwałe kryzysy nadciśnieniowe z zaburzeniami mowy, zamgloną świadomością i ostrym bólem serca;
 • znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego poruszania się, komunikowania się i dbania o siebie.

W ciężkich przypadkach pacjenci z nadciśnieniem nie radzą sobie już bez pomocy z zewnątrz, wymagają stałej uwagi i opieki. Powyższe objawy nadciśnienia świadczą o tym, że stan pacjenta stopniowo się pogarsza, choroba rozprzestrzenia się na nowe układy i pojawia się coraz więcej powikłań.

Powikłania nadciśnienia 3. stopnia

Powikłania nadciśnienia 3. stopnia obejmują następujące choroby:

 • zawał mięśnia sercowego – środkowa warstwa mięśniowa serca;
 • astma sercowa - ataki uduszenia;
 • uszkodzenie tętnic obwodowych;
 • retinopatia nadciśnieniowa wpływa na siatkówkę oczu;
 • mroczek („ciemność") to wada, martwa plamka w polu widzenia.

Powikłania nadciśnienia tętniczego stopnia 3 nazywane są inaczej towarzyszącymi stanami klinicznymi. Kiedy krążenie mózgowe jest zaburzone, rozwija się udar, któremu towarzyszy utrata czucia w kończynach i omdlenia. Niewydolność serca to cały zespół patologii serca. Nerki stopniowo zawodzą. Jeśli nadciśnienie jest chorobą wtórną i występuje na tle cukrzycy, wówczas nefropatia jest nieunikniona.

Im bardziej zaawansowana choroba, tym straszniejsze i dotkliwsze są jej konsekwencje. Układ krwionośny jest tak ważny dla życia organizmu, że najmniejsze odstępstwo od jego funkcjonowania ma potężny efekt destrukcyjny.

Niepełnosprawność nadciśnieniowa III stopnia

W ciężkich przypadkach choroby ustala się grupę niepełnosprawności 1. Na tym etapie pacjenci są praktycznie niezdolni do pracy. Czasami uznaje się ich za częściowo zdolnych do pracy i kontynuują ją, ale tylko w domu lub w specjalnych warunkach.

Ale nawet przy najcięższym stopniu niepełnosprawności pacjent musi przejść zabiegi rehabilitacyjne. W tym stanie rzeczy jest to konieczne, aby zapobiec śmierci.

Leczenie nadciśnienia trzeciego stopnia

W miarę pogarszania się przebiegu choroby przepisuje się coraz silniejsze leki lub ich lista pozostaje ta sama, ale zwiększa się ich dawka. Na tym etapie nadciśnienia efekt terapii lekowej jest minimalny. Pacjenci z przewlekłym nadciśnieniem są skazani na przyjmowanie tabletek przez całe życie.

Kiedy choroba staje się ciężka, może być konieczna operacja. Operacja jest wskazana w przypadku niektórych patologii naczyń krwionośnych i serca. Metodę terapii komórkami macierzystymi nadciśnienia tętniczego w stopniu 3 uważa się za innowacyjną.

Nadciśnienie 4 stopnie

Niektórzy eksperci identyfikują również 4. etap choroby, który jest bardzo poważny. W większości przypadków śmierć jest blisko. Starają się maksymalnie złagodzić cierpienie pacjenta, a przy każdym przełomie nadciśnieniowym udzielają pierwszej pomocy. Pacjent leży, podnosi głowę. Podaje mu pilnie leki gwałtownie obniżające ciśnienie krwi.

Bez leczenia pojawiają się nowe powikłania. Niektóre z nich prowokują inne, a choroby coraz częściej pokonują człowieka. Aby na czas zatrzymać ten destrukcyjny proces, wystarczy monitorować dynamikę zmian ciśnienia krwi, przynajmniej za pomocą zwykłego tonometru.

Przykład obliczenia ryzyka w zależności od stopnia zaawansowania nadciśnienia tętniczego

Etapy nadciśnienia Inne czynniki ryzyka, POM lub choroba BP (mmHg)

Wysoka normalność Stopień 1 Stopień 2 Stopień 3
OGRÓD 130-139
DBP 85-89
OGRÓD 140-159
DBP 90-99
OGRÓD 160-179
DBP 100-109
SBP ≥180
DBP ≥110
Etap I Żadnych innych FR Niskie ryzyko
(ryzyko 1)
Niskie ryzyko (ryzyko 1) Umiarkowane ryzyko
(ryzyko 2)
Wysokie ryzyko
(ryzyko 3)
1-2 FR Niskie ryzyko
(ryzyko 1)
Umiarkowane ryzyko
(ryzyko 1)
Umiarkowany /
wysokie ryzyko
Wysokie ryzyko
(ryzyko 3)
≥3 FR Krótki /
umiarkowane ryzyko
(ryzyko 1)
Umiarkowany /
wysokie ryzyko
Wysokie ryzyko
(ryzyko 3)
Wysokie ryzyko
(ryzyko 3)
Etap II POM, CKD etap 3 lub DM bez
uszkodzenie narządów
Umiarkowany /
wysokie ryzyko
Wysokie ryzyko
(ryzyko 3)
Wysokie ryzyko
(ryzyko 3)
Wysoki /
bardzo wysoki
ryzyko
Etap III Ustalona CVD, stadium PChN ≥4
lub cukrzycę z uszkodzeniem narządów
Bardzo duże ryzyko
(ryzyko 4)
Bardzo duże ryzyko
(ryzyko 4)
Bardzo duże ryzyko
(ryzyko 4)
Bardzo duże ryzyko
(ryzyko 4)

GB - nadciśnienie
SBP – skurczowe ciśnienie krwi
DBP - rozkurczowe ciśnienie krwi
RF jest czynnikiem ryzyka

CVD – choroba układu krążenia
CKD – przewlekła choroba nerek
DM – cukrzyca
POM - uszkodzenie narządów docelowych

Po określeniu kategorii ryzyka lekarz może zidentyfikować czynniki, na które można wpłynąć, aby je zmniejszyć. Wśród tych modyfikowalnych cech:

 • Otyłość (z BMI powyżej 30), a także otyłość centralna lub wisceralna, którą określa się na podstawie obwodu talii.
 • Izolacja społeczna.
 • Chroniczny stres.

Przerost lewej komory, przewlekła choroba nerek, ciężkie zaburzenia rytmu serca, takie jak migotanie przedsionków i inne mogą również zwiększać ryzyko.